s1
s2
s3
s4
s5
s6

Narven “Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı” Programına Katıldı

25.05.2022

Narven A.Ş. İşletme Müdürlüğü yöneticileri ve çalışanları Bolu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından düzenlenen ‘Bolu Mutfağı’ etkinliklerine katılım sağladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan himayesinde tüm Türkiye’de başlatılan 21-27 Mayıs Türk Mutfağı Haftasında, Bolu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından düzenlenen ‘Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı’ programı kapsamında ‘Bolu Mutfağı’ etkinliği gerçekleştirildi. Bolu İzzet Baysal Abant Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde düzenlenen programa Narven A.Ş. İşletme Müdürü İbrahim Yüksel, departman yöneticileri ve çalışanları katılım sağladı.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Bolu İl Kültür ve Turizm Müdürü Hakan Doğanay; “Bolu’muzda sayısız farklı kültürler bir arada yaşamakta ve aynı atmosferi paylaşmaktadır. Kültürel çeşitliliğin her alanda hissedildiği coğrafyada, etnik kökenler arasındaki en güzel iletişimi yemek kültüründe görebilmemiz mümkündür. Milattan önceye kadar dayanan bir kültüre ev sahipliği yapan Bolu, geçen süreç içerisinde yemeklerin yanı sıra bir botanik bahçesini andıran, topraklarında yetişen birbirinden farklı otlar ve tarım ürünleriyle lezzet şölenini perçinlemeye davet etmektedir. Bolu için yemek bir yaşam tarzıdır. Lezzetlerin çeşitliliği bu topraklar üzerindeki yaşam biçiminde oldukça önemlidir” dedi.

“BUNDAN SONRA HER YIL TÜRK MUTFAĞI PROGRAMLARI GERÇEKLEŞTİRİLECEK”

Programa katılım sağlayan Bolu Valisi Erkan Kılıç; “Bolu denilince, Mengen denilince tabi ki hemen aşçılar, Türk Mutfağı akla gelmekte. Osmanlı padişahlarımızın mutfaklarından daima Mengen’den aşçılarımız olmuştur. Yine Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün mutfağında yine Bolu’dan, Mengen’den aşçılarımız olmuştur. Bu tarihi birikimi, kültürü geleceğe yansıtma anlamında bu birikim çok önemli. Cumhurbaşkanımızın değerli eşleri Emine Erdoğan hanımefendinin himayelerinde Türk mutfağı projesi başlatılmış, bunun da ne kadar gerekli ve önemli olduğunu bugün burada, bir kez daha görüyoruz” dedi.

Vali Kılıç konuşmasının devamında; “Bundan sonra her yıl Türk mutfağı programları gerçekleştirilecek. Bu kültürün daha da gelişmesine katkıda bulunacaktır. Bolu Mutfağını, kültürünü daha iyi duruma getirmek gerekmektedir. Özellikle Bolu’da iyi aşçılarımız var ama gelen turistleri ağırlayabileceğimiz restoranların sayısını daha da arttırmamız gerekiyor. Bu konuda daha gayret göstermemiz gerekiyor. Hep beraber hem nitelikli aşçı yetiştirmeye devam edeceğiz, yemek çeşitlerimizi arttıracağız, mevcut olanların da tanıtımını en üst seviyeye çıkartmaya çalışacağız. Bu Bolu’ya ekonomik anlamda, ülkemize de ekonomik anlamda da çok büyük katkılarda bulunacaktır” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri tarafından etkinliğe destek veren kurumlara plaket takdim edildi ve eğitim alan öğrencilere sertifikaları verildi. Program yemek stantlarının ziyareti ve ikramın ardından sona erdi.